Słowo redaktora naczelnego 4/2015

Szanowni Państwo, check

 

Nowy Rok niesie zapowiedzi transformacji. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział ewolucyjne zmiany w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia, sovaldi polegające między innymi na przekształceniu składki na NFZ w podatek zdrowotny. Planuje się powolne wygaszanie działalności Narodowego Funduszu Zdrowia, poprzez wyodrębnianie z jego działalności poszczególnych grup świadczeń. Związane jest to również z przedłużeniem okresu kontraktowania prawdopodobnie o rok, czyli do połowy 2017 roku. Modyfikacji ma ulec również, kontestowany przez środowisko lekarskie, pakiet onkologiczny oraz zasady wypisywania recept.

Minister zapowiada duże zmiany w kształceniu lekarzy: planuje się powrót do staży podyplomowych, a także zwiększenie liczby rezydentur, tak by objęły wszystkich absolwentów uniwersytetów medycznych. W planach jest zwiększenie liczby miejsc na studiach lekarskich i zmniejszenie ? zgodnie z apelami lekarzy dentystów ? liczby miejsc na wydziałach lekarsko-dentystycznych.

Czas pokaże, jak te zmiany przełożą się na  unkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. Wierzę, że minister Radziwiłł przyczyni się do poprawy stosunków samorządu lekarskiego z Ministerstwem Zdrowia. Przypominam, że z końcem roku lekarze ubezpieczeni od odpowiedzialności zawodowej za pośrednictwem OIL powinni wznowić swoje polisy. Myślę, że większość tego dokonała, jeśli ktoś zapomniał, zapraszamy do biura izby.

Przypominam o obowiązku zgłoszenia nowego ubezpieczenia do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich. Informacje o ubezpieczeniu można nanieść samodzielnie w rejestrze on-line. Wewnątrz numeru znajdziecie Państwo podpowiedź, jak tego dokonać.

Izba, za pośrednictwem ORL, podpisała również umowę z firmą Lex Secure, której oferta była zamieszczona w poprzedniej gazecie, ponawiamy ją i w tym wydaniu ? polegającą na pomocy prawnej dla członków Okręgowej Izby Lekarskiej. Każdy zainteresowany lekarz, który wcześniej złoży deklarację przystąpienia do programu, otrzyma legitymację przygotowaną przez firmę. Legitymacja będzie uprawniała do korzystania z porady prawnej na telefon w każdej sprawie, nie tylko zawodowej. Telefon będzie czynny całą dobę. Udział w programie jest dla lekarzy bezpłatny, wymagane będzie częściowe pokrycie kosztów legitymacji w wysokości 1 złotówki.

Na Nowy Rok życzmy sobie wzajemnie, aby zapowiadane zmiany w ochronie zdrowia ziściły się chociaż w części. Ze swej strony życzę Państwu w Nowym Roku wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, sukcesów w pracy zawodowej i spełnienia marzeń.

 

Zbigniew Brzezin