Apel do Głównego Inspektora Sanitarnego

Apel
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Częstochowie
z dnia 3 kwietnia 2020 r.
do Głównego Inspektora Sanitarnego
o pilne wydanie zaleceń dla podmiotów wykonujących usługi stomatologiczne

 

Prezydium ORL w Częstochowie, w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju zwraca się z apelem o pilne opracowanie i podjęcie działań umożliwiających wdrożenie szczegółowych zaleceń w celu zapewnienia bezpieczeństwa lekarzom, personelowi medycznemu oraz pacjentom podczas udzielania świadczeń stomatologicznych. Ze względu na specyfikę świadczeń stomatologicznych, dotychczas stosowane procedury i środki ochrony osobistej nie zapewniają bezpieczeństwa. Opracowanie nowych wytycznych, z uwzględnieniem zapewnienia lekarzom dentystom dostępu do odpowiednich środków ochrony osobistej oraz do testów potwierdzających lub wykluczających zakażenie wirusem SARS-CoV-2 pozwoli zminimalizować możliwość transmisji zakażenia.

Wiceprezes ORL w Częstochowie, Mariusz Malicki

Sekretarz ORL w Częstochowie, Grzegorz Zieliński

 

 

Wsparcie psychologiczne pracownikom ochrony zdrowia

Pismo Wojewódzkiego Koordynatora Wsparcia Psychologicznego

- Wojewoda Śląski wspólnie z Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie Psychologii Klinicznej dr. n. hum. Katarzyną Sitnik-Warchulską podjął działania, które zapewnią wsparcie psychologiczne pracownikom ochrony zdrowia:

 

więcej w piśmie

Pomoc prawna pracownikom służby zdrowia

"Od wielu dni lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni z nadludzką siłą walczą, aby powstrzymać koronawirusa, narażając przy tym swoje zdrowie i życie. Społeczeństwo pomaga im, jak umie. Restauratorzy gotują posiłki, krawcowe szyją maseczki. My, adwokaci,możemy podzielić się swoją wiedzą prawniczą. W tym czasie ludzka solidarność jest niezwykle cenna. Środowisko adwokackie po raz kolejny sprawdzasię w trudnych czasach. - powiedział adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej."


W imieniu Dziekana ORA adw. Aleksandry Przedpełskiej niniejszym pragnę przekazać, iż adwokaci tutejszej Izby zgłosili się do udzielania pomocy prawnej pracownikom służby zdrowia w sprawach związanych z obecną sytuacją zagrożenia epidemicznego. Porady będą udzielane telefonicznie lub drogą mailową.

wykaz adwokatów - porady prawne dla służby zdrowia

Bezpłatne porady prawne od INTER

Uprzejmie informujemy, że Towarzystwo Ubezpieczeń INTER Polska S.A. uruchomiło darmowe porady prawne związane z epidemią koronawirusa dla wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów. Obserwując znaczny wzrost zapytań dotyczących obszaru prawa medycznego, pragniemy wesprzeć wszystkich wykonujących zawód lekarza i lekarza dentysty w tych trudnych czasach.  Zapraszamy do kontaktu z naszymi prawnikami pod numerem telefonu 22 333 77 00, przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Na każde pytanie związane z epidemią otrzymacie Państwo pisemną opinię prawną sygnowaną przez adwokata lub radcę prawnego.
Życzymy Wam zdrowia i wytrwałości w walce z wirusem! Jesteśmy z Wami, żebyście poczuli się choć trochę bezpieczniej.


Z poważaniem,

Katarzyna Walczak
Dyrektor Biura Marketingu i PR,
Towarzystwo Ubezpieczeń INTER Polska S.A.

Tarcza Antykryzysowa – wsparcie z ZUS

Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Regulacje te wchodzą w życie 1 kwietnia br. Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS.
Jakie wsparcie można otrzymać w ZUS?

więcej na stronie ZUS:
https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/tarcza-antykryzysowa-wsparcie-z-zus/2551371

eWUŚ - udostępnia informację o kwarantannie

System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ)

udostępnia od 25 marca 2020 r. informację na temat objęcia kwarantanną.


Dotychczas to pacjent był zobowiązany do podania tej informacji. Dochodziło jednak do sytuacji, że była ona zatajana (mimo oficjalnych zaleceń, w tym m.in. wspólnego apelu zawodów medycznych, do którego przyłączyła się NRL), co kończyło się zamknięciem oddziałów szpitalnych lub poradni.
Dzięki wprowadzonej zmianie lekarze i personel medyczny będą wiedzieli, czy pacjent zgłaszający się na wizytę jest objęty kwarantanną, co znacznie zwiększy ich bezpieczeństwo.
 
Oficjalny komunikat NFZ: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/informacja-o-kwarantannie-juz-dostepna-w-ewus,7670.html

Publikacja "COVID-19 Zapobieganie i leczenie"

Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej www.alfamedica.pl. Wydawnictwa Medycznego "Alfa-Medica Press" dostępny jest plik pdf z  publikacją "COVID-19 Zapobieganie i leczenie". Publikację przetłumaczyliśmy z języka angielskiego w rekordowym czasie 48 godzin i nieodpłatnie udostępniamy ją wszystkim zainteresowanym. Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie i uwagi.

 

Z poważaniem
Zespół Redaktorów
Wydawnictwa Medycznego "Alfa-Medica Press"

Jak postępować z zakażonymi SARS-CoV-2, którzy nie wymagają hospitalizacji?

Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Konsultant Krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych i Główny Inspektor Sanitarny wydali zalecenia dotyczące postępowania z chorymi zakażonymi SARS-CoV-2, którzy nie wymagają hospitalizacji.

Zapraszamy również do zapoznania się z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz GIS dla pacjenta z dodatnim wynikiem badania w kierunku koronawirusa ze wskazaniem do izolacji w warunkach domowych.

Przypominamy, że oficjalne zalecenia, przydatne informacje i materiały do pobrania można znaleźć na naszej specjalnej podstronie poświęconej koronawirusowi. KORONAWIRUS W POLSCE

art_1585127408_03-zalecenia-pteilchz-izolowani-poza-szpitalem-22032020.pdf (.pdf)

 

art_1585127408_03-zalecenia-dla-pacjenta-z-dodatnim-wynikiem.pdf (.pdf)