Jestem lekarzem, jestem człowiekiem

Kampania społeczna „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” ukazuje to, co na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste w zawodzie lekarza.
Biurokracja, ciągłe napięcie i stres, niedobory personelu, limity, kolejki. Niemoc wobec systemu. To my jesteśmy „żywą tarczą” systemowych niedomagań.
To my konfrontujemy się z ludzkimi emocjami, łzami w gabinecie lekarskim, ale i radością, gdy najgorsza diagnoza się nie potwierdza.
A co zdiagnozowalibyśmy niekiedy u siebie? Przeciążenie, brak możliwości udzielenia pomocy każdemu, przebodźcowanie prośbami i oczekiwaniami. Poczucie pustki pod koniec dnia.
Czy w tak zbudowanym systemie możemy realizować swoje zadania unikając wypalenia?
Nie chcemy narzekać. Doceniamy i piękno swej wyjątkowej profesji.
Chcemy skłonić do refleksji. Jesteśmy ludźmi.
Lekarze – nie bogowie. Oddani profesjonaliści.
Inicjatywa Naczelnej i Okręgowych Izb Lekarskich pokazuje, że pacjent i lekarz są po tej samej stronie. Ma na celu przełamanie złych emocji i napięć między lekarzami a pacjentami w systemie ochrony zdrowia. Często pacjenci mają poczucie, że są niezaopiekowani i traktowani przedmiotowo, za co niekiedy winią lekarzy. Kampania ma za zadanie podkreślić, że zarówno lekarz, jak i pacjent, są ofiarami nieprawidłowo funkcjonującego systemu, który utrudnia budowanie i utrzymywanie dobrych relacji.
Samorząd lekarski dąży do zmiany tego stanu rzeczy poprzez edukację i promowanie świadomości społecznej. „Razem po zdrowie, razem po lepszy system" to kolejny etap kampanii, która ma zburzyć barykady złych emocji i stworzyć atmosferę wzajemnego szacunku i zrozumienia między lekarzami a pacjentami. Łączy ich wspólny cel – zdrowie.

 

 

Szukaj w serwisie

Kalendarz OIL

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31